علل ، علائم و درمان گیاهی پیرچشمی

علل ، علائم و درمان گیاهی پیرچشمی گرداوری شد

 

پیرچشمی چیست؟

پیرچشمی مشکل بینایی رایجی است که در آن نقص بینایی در یک فرد مسن ایجاد می شود. به ویژه زمانی که فرد به اشیاء نزدیک نگاه می کند. همه ما این اختلال بینایی را در زندگی تجربه خواهیم کرد. گرچه پیرچشمی با افزایش سن ایجاد می شود، اما این تصور غلطی است که فکر کنیم منظور از پیری در این تعریف، سن بالای ۶۰ سال است. در واقع پیر چشمی از ۴۰ سالگی شروع می شود و به تدریج تا سن ۶۵ سالگی بدتر شده و در این سن تثبیت می شود.

پیر چشمی را نباید با سایر اختلالات بینایی مانند نزدیک بینی، دوربینی یا آستیگماتیسم اشتباه گرفت. این اختلالات بینایی شایع هستند و می توانند زودتر از ۴۰۰ سالگی نیز رخ دهند. پیر چشمی ممکن است بر روی بینایی هر فردی، صرف نظر از اینکه آیا اختلالات بینایی دیگری وجود دارد یا نه؟ ایجاد شود. برآورد شده است که حدود ۱۵۰ میلیون آمریکایی پیر چشمی داشته باشند.

 

علل پیرچشمی

به منظور درک این که چگونه پیر چشمی رخ می دهد، مهم است که درک کنید که چشم چگونه کار می کند. نور از طریق قرنیه (قسمت جلو و شفاف چشم) وارد چشم می شود. اشعه های نور توسط قرنیه به صورت یک تصویر نوک تیز در آمده و وارد منطقه حساس به نور در پشت چشم (شبکیه) مایل شده و در آن جا متمرکز می شود. این مایل شدن نور (انکسار) برای حدت بینایی لازم است.

نور بیشتر به سمت کره چشم که لنز است، مایل می شود. این لنز الاستیکی است و شکل آن می تواند در صورت نیاز تغییر کند. با تغییر شکل، نور می تواند بیشتر یا کمتر خم شود. در پیر چشمی لنز توانایی خود را برای انجام برخی از تغییرات و کشش ها، به دلیل تغییرات وابسته به سن، از دست می دهد. از این رو پرتوهای نور ورودی به اندازه ای که مورد نیاز است خم نمی شود. این ناتوانی بر روی حدت بینایی تاثیر می گذارد.

از آنجا که مشکل در پیر چشمی، خم شدن نور عبوری از کره چشم است، آن را به عنوان یک عیب انکساری می شناسند. نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم انواع دیگر عیوب انکساری هستند. دیگر اختلالات بینایی وابسته به سن شامل کاتاراکت (کدر شدن عدسی) و دژنراسیون ماکولا (اختلال در قسمت حساس به نور چشم یا همان شبکیه) می باشند. در حالی که آب مروارید می تواند به شدت بینایی را مختل کند و دژنراسیون ماکولا وابسته به سن می تواند منجر به کوری شود، اما پیر چشمی مشکل جدی نیست.

 

پیرچشمی زود هنگام

اگر چه پیر چشمی نوعی تاری دید در افراد بالای ۴۰ سال است، اما می تواند گاهی اوقات زودتر نیز رخ دهد. این پیر چشمی زود هنگام غیر معمول است و معمولا از بیماری هایی مثل بیماری MS، دیابت، بیماری های قلبی عروقی و استفاده از داروهای خاص برای مدت زمان طولانی ناشی می شود. پیر چشمی زودرس همچنین با از دست دادن خاصیت ارتجاعی لنز زودتر از موعد نیز ایجاد می شود. بسته به علت زمینه ای، این مشکل ممکن است در مواقعی تا حدی قابل برگشت باشد.

 

علائم و نشانه ها پیرچشمی

اکثر افرادی که به این اختلال مبتلا می شوند، درک نمی کنند که پیر چشمی دارند. آن ها تنها زمانی متوجه این اختلال می شوند که وظایف چشم و دیدشان با انجام فعالیت هایی مانند خواندن یا دوختن دشوار شده باشد. هنگامی که این عوارض در سن ۴۰ سالگی شروع می شود باید به پیر چشمی مشکوک شد. این اختلال به تدریج تا سن حدود ۶۵ سالگی بدتر شده و از آن به بعد ثابت می ماند.

علائم و نشانه پیر چشمی به طور قابل توجهی متفاوت از دیگر اختلالات بینایی، به ویژه عیوب انکساری، هستند.

مشکل در تمرکز کردن بر روی اشیاء نزدیک، اغلب موجب تاری دید می شود.
بینایی با نگه داشتن دورتر اشیاء از چشم، شفاف تر می شود.
سردرد و خستگی چشم به خصوص بعد از انجام کار هایی که با فاصله بسیار نزدیک به چشم انجام می شود، احساس خواهد شد.
علائم دیگر مانند کدر شدن دید، دیدن هاله و تغییرات ناگهانی بینایی از پیر چشمی نیست و در نتیجه نیاز به بررسی دارد.

 

تشخیص پیرچشمی

در حالی که شروع پیرچشمی ممکن است بسته به سن یک فرد آشکار شود، آزمایش بیشتر برای تشخیص قطعی این اختلال بینایی لازم است. این آزمایشات همچنین به تشخیص اختلالات دیگر مانند آب مروارید و دژنراسیون ماکولا وابسته به سن که می تواند بینایی را در مراحل بعدی زندگی تحت تاثیر قرار دهد، کمک خواهد کرد. پیر چشمی را می توان با یک تست بینایی اولیه تشخیص داده و یک معاینه دقیق چشم نیز ضروری است.

تشخیص زود هنگام برخی از اختلالات جدی تر وابسته به سن، مانند دژنراسیون ماکولا، می تواند از عوارضی مانند کوری جلوگیری کند.

 

درمان پیرچشمی

درمان پیرچشمی همیشه بلافاصله لازم نیست. این اختلال را معمولا زمانی درمان می کنند که به حدی باشد که فعالیت های روزمره زندگی مختل شود. مانند سایر عیوب انکساری چشم، پیرچشمی را می توان با عینک، لنز و جراحی اصلاح کرد.

عینک: عینک مطالعه، دو کانونی و چند کانونی
لنزهای تماسی: دو کانونی، مونوویژن و مونوویژن تغییر یافته.
جراحی: جراحی اصلاح عیوب انکساری، لنز و عمل قرنیه
جراحی پیرچشمی به ندرت مورد نیاز است. این جراحی اغلب زمانی استفاده می شود که عینک و لنز کار ساز نباشند. برخی از اعمال جراحی برای پیر چشمی، مانند جراحی انکساری، برگشت ناپذیر است. بنابراین گزینه های دیگر مانند تغییر در قرنیه ممکن است ارجح تر باشد.

 

آیا می توان از پیرچشمی جلوگیری کرد؟

پیر چشمی پیامد طبیعی پیری است. هیچ راه شناخته شده ای برای جلوگیری از آن وجود ندارد. از پیرچشمی زودرس می توان با مدیریت و درمان مناسب عوامل خطر ساز شناخته شده، جلوگیری کرد. گرچه، این نوع از پیر چشمی نادر است. مکمل غذایی نمی تواند در پیشگیری یا کاهش سرعت پیرچشمی نقش داشته باشد.

با این حال، از برخی از علائم پیرچشمی مانند سردرد و خستگی چشم، می توان با اصلاح بینایی جلوگیری کرد. دیگر اقدامات ساده نیز ممکن است برای تسکین علائم مفید باشد. کاهش ساعات طولانی کار نزدیک مانند خیره شدن در صفحه نمایش، استراحت چشم هر ۲۰ دقیقه یک بار و تغییر روشنایی اتاق می تواند به جلوگیری از خستگی چشم و سردرد در ارتباط با پیر چشمی کمک کند.

 

درمان گیاهی

دکتر حسن رجبی جراح و فوق تخصص چشم گفت: فلانوئید و لوتئولین جعفری می‌تواند با اکسیژن مولکول‌های بدن ترکیب و از آسیب سلول‌ها پیشگیری کند.

وی افزود: این سبزی مفید بهترین منبع ویتامین A و C است که نقش مهمی در سلامتی پوست و مو دارد.

این متخصص خاطرنشان کرد: ناگفته نماند که جعفری به خاطر بتاکاروتن فراوان می‌تواند تا حد زیادی خطر ابتلا به تصلب شراین، دیابت و سرطان روده را کاهش دهد.

رجبی اظهار داشت: همچنین ویتامین C و بتاکاروتن این سبزی برای بیماران مبتلا به آسم، التهاب مفاصل و روماتیسم نقش معجزه گر دارد.

وی یادآور شد: جعفری منبع خوبی برای دریافت اسید فولیک و ویتامین B نیز هست از همین رو مصرف آن به بیماران قلبی هم توصیه می‌شود.